TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F21-41HN-LC
DJT10F21-41HN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F21-41HN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN
Datasheet Download
DJT10F21-41HN-LC.pdf
Availability of DJT10F21-41HN-LC
QUANTITY
DJT10F21-41HN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F21-41HN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10F21-41HN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F21-41HN-LC
Related LinksDJT10F21, DJT10F21-41HN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F21-41HN-LC Details Description
Related parts for DJT10F21-41HN-LC
FIXED IND 1UH 9A 8.1 MOHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 389V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC OSC PROG TIMER 10MHZ 24DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RELAY SSR 200V 2A 100/110VAC datasheet.pdf
RES SMD 4.33KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf