Microchip Technology MIC5317-2.5YM5-T5
MIC5317-2.5YM5-T5 picture photo
Mfg. Part Number
MIC5317-2.5YM5-T5
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
MIC5317-2.5YM5-T5.pdf
Availability of MIC5317-2.5YM5-T5
QUANTITY
MIC5317-2.5YM5-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5317-2.5YM5-T5
Internal Part NumberEIS-MIC5317-2.5YM5-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5317-2.5YM5-T5
Related LinksMIC5317-, MIC5317-2.5YM5-T5 Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5317-2.5YM5-T5 Details Description
Related parts for MIC5317-2.5YM5-T5
IC SWITCH QUAD SPST 14SOIC datasheet.pdf
IC DUAL COMP P-P NANOPWR 8VSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER AUTO STEP UP/PLG datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf