TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F23-55JC
DJT10F23-55JC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F23-55JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10F23-55JC.pdf
Availability of DJT10F23-55JC
QUANTITY
DJT10F23-55JC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F23-55JC
Internal Part NumberEIS-DJT10F23-55JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F23-55JC
Related LinksDJT10F, DJT10F23-55JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F23-55JC Details Description
Related parts for DJT10F23-55JC
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-6 datasheet.pdf
IC LINE/MEMORY DVR 12BIT 28SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 3% 500V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SCR FAST SW 475A 200V TO-220AC datasheet.pdf
DIODE ZENER 87V 5W T18 datasheet.pdf