TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F25-19SC
DJT10F25-19SC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F25-19SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10F25-19SC.pdf
Availability of DJT10F25-19SC
QUANTITY
DJT10F25-19SC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F25-19SC
Internal Part NumberEIS-DJT10F25-19SC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F25-19SC
Related LinksDJT10F, DJT10F25-19SC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F25-19SC Details Description
Related parts for DJT10F25-19SC
DIODE ZENER 28V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR ADS522X datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CCD,MEDIUM,RS232/422/485 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIODE BAND SW 100MA SOD323 datasheet.pdf