TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F25-29JN-LC
DJT10F25-29JN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F25-29JN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT
Datasheet Download
DJT10F25-29JN-LC.pdf
Availability of DJT10F25-29JN-LC
QUANTITY
DJT10F25-29JN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F25-29JN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10F25-29JN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F25-29JN-LC
Related LinksDJT10F25, DJT10F25-29JN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F25-29JN-LC Details Description
Related parts for DJT10F25-29JN-LC
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/PINS datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
GASKET ULTRASOFT 8.1MMX7.6M datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 66MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf