Panasonic Electronic Components ECO-S2AP392DA
ECO-S2AP392DA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2AP392DA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2AP392DA.pdf
Availability of ECO-S2AP392DA
QUANTITY
ECO-S2AP392DA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2AP392DA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2AP392DA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UP
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)77 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.54A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2AP392DA
Related LinksECO-S2, ECO-S2AP392DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2AP392DA Details Description
Related parts for ECO-S2AP392DA
IC DAC V-OUT 12BIT W/REF 20-SOIC datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH QUAD 1X1 16QSOP datasheet.pdf
IC 4BIT BINAR UP/DN COUNT 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
C/A 12FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CORD 125V 16AWG 3ELEM BLACK datasheet.pdf
RES 200 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf