TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F25-35JB
DJT10F25-35JB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F25-35JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10F25-35JB.pdf
Availability of DJT10F25-35JB
QUANTITY
DJT10F25-35JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F25-35JB
Internal Part NumberEIS-DJT10F25-35JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F25-35JB
Related LinksDJT10F, DJT10F25-35JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F25-35JB Details Description
Related parts for DJT10F25-35JB
IC DAC 12-BIT BINARY MONO 24-DIP datasheet.pdf
SCR 8A 15MA 800V DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
THERM NTC 12KOHM 20% 0805 SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 86 I/O 132BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf