TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F25-61BB
DJT10F25-61BB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F25-61BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT
Datasheet Download
DJT10F25-61BB.pdf
Availability of DJT10F25-61BB
QUANTITY
DJT10F25-61BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F25-61BB
Internal Part NumberEIS-DJT10F25-61BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F25-61BB
Related LinksDJT10F, DJT10F25-61BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F25-61BB Details Description
Related parts for DJT10F25-61BB
RES SMD 698K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 84.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE DAMPER/MOD VID TO220FPABF5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
72CKT HDM MIDPLANE HOUSIN datasheet.pdf
MF SMC VERT HDR W/.250 CLIP TIN datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 17POS datasheet.pdf