TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F25-61JB
DJT10F25-61JB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F25-61JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10F25-61JB.pdf
Availability of DJT10F25-61JB
QUANTITY
DJT10F25-61JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F25-61JB
Internal Part NumberEIS-DJT10F25-61JB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F25-61JB
Related LinksDJT10F, DJT10F25-61JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F25-61JB Details Description
Related parts for DJT10F25-61JB
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SO datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP MICA 510PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.075K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf