ITT Cannon, LLC KJB0T23W21PAL
KJB0T23W21PAL picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23W21PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T23W21PAL.pdf
Availability of KJB0T23W21PAL
QUANTITY
KJB0T23W21PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23W21PAL
Internal Part NumberEIS-KJB0T23W21PAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23W21PAL
Related LinksKJB0T2, KJB0T23W21PAL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23W21PAL Details Description
Related parts for KJB0T23W21PAL
CAP TANT 330UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
IC RESET OD 2.6V 50MS 5SSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
ANTENNA HELICAL WIFI 2.4GHZ SMD datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 24BIT 30VSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONNECTPORT X2 GATEWAY IND datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf