TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E11-35HA-LC
DJT14E11-35HA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E11-35HA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN
Datasheet Download
DJT14E11-35HA-LC.pdf
Availability of DJT14E11-35HA-LC
QUANTITY
DJT14E11-35HA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E11-35HA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E11-35HA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E11-35HA-LC
Related LinksDJT14E11, DJT14E11-35HA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E11-35HA-LC Details Description
Related parts for DJT14E11-35HA-LC
IC REG BUCK 12V 3A TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
BERGSTIK 0.100" R/A TH 30 GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 8NS 32SOJ datasheet.pdf
NSCC RCPT TERM 1.5 0.5-1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY OFF 4PDT 120VAC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO-214AC datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.56UF RADIAL datasheet.pdf