TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E15-18BB
DJT14E15-18BB picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E15-18BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT
Datasheet Download
DJT14E15-18BB.pdf
Availability of DJT14E15-18BB
QUANTITY
DJT14E15-18BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E15-18BB
Internal Part NumberEIS-DJT14E15-18BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E15-18BB
Related LinksDJT14E, DJT14E15-18BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E15-18BB Details Description
Related parts for DJT14E15-18BB
RES SMD 68.1 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 165CABGA datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
XLAMP XML COLOR LED RGB,W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CABLE 30COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf