TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E15-5HB-LC
DJT14E15-5HB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E15-5HB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN
Datasheet Download
DJT14E15-5HB-LC.pdf
Availability of DJT14E15-5HB-LC
QUANTITY
DJT14E15-5HB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E15-5HB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E15-5HB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E15-5HB-LC
Related LinksDJT14E1, DJT14E15-5HB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E15-5HB-LC Details Description
Related parts for DJT14E15-5HB-LC
TOOL EXTRACTION SIZE 20 CONTACTS datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-36VIN +/-12V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD RA .38AULF 4CKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 24V 21A datasheet.pdf
RES 5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf