TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E15-97JA-LC
DJT14E15-97JA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E15-97JA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT
Datasheet Download
DJT14E15-97JA-LC.pdf
Availability of DJT14E15-97JA-LC
QUANTITY
DJT14E15-97JA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E15-97JA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E15-97JA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E15-97JA-LC
Related LinksDJT14E15, DJT14E15-97JA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E15-97JA-LC Details Description
Related parts for DJT14E15-97JA-LC
FIXED IND 4.7UH 1.5A 180.6 MOHM datasheet.pdf
SIDACTOR BI 275V 400A DO-214AA datasheet.pdf
RES SMD 69.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
1.27MM DDRDIMM VTPF/CLRLTH datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 7.1NS 144TQFP datasheet.pdf
CONN HDR 90POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC AMP LNA 21DBM GAAS 8DFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 25C P 24" YEL JACKS NI datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 1.9A SOD57 datasheet.pdf