TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E17-6AA
DJT14E17-6AA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E17-6AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN
Datasheet Download
DJT14E17-6AA.pdf
Availability of DJT14E17-6AA
QUANTITY
DJT14E17-6AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E17-6AA
Internal Part NumberEIS-DJT14E17-6AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E17-6AA
Related LinksDJT14E, DJT14E17-6AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E17-6AA Details Description
Related parts for DJT14E17-6AA
RES SMD 7.5 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V C0G RADIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 2A SOT89 datasheet.pdf
CAP ALUM 2300UF 75V SCREW datasheet.pdf
CONN MINI SMB JACK 75 OHM PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 3.81MM datasheet.pdf
MTK R/R STR HDR datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf