TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E21-16HA-LC
DJT14E21-16HA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E21-16HA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN
Datasheet Download
DJT14E21-16HA-LC.pdf
Availability of DJT14E21-16HA-LC
QUANTITY
DJT14E21-16HA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E21-16HA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E21-16HA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E21-16HA-LC
Related LinksDJT14E21, DJT14E21-16HA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E21-16HA-LC Details Description
Related parts for DJT14E21-16HA-LC
MOSFET N-CH 30V 61A DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS MALE PANEL #26 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS SPST-NO 120MA 4SOP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR CS5566 ADC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
Connector Header 27 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERMINATOR SMA TYPE 18GHZ MAX datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 PIN PLUG datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf