Vishay/Dale RER60F7R87RCSL
RER60F7R87RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F7R87RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 7.87 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F7R87RCSL.pdf
Availability of RER60F7R87RCSL
QUANTITY
RER60F7R87RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F7R87RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F7R87RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.87
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F7R87RCSL
Related LinksRER60F7, RER60F7R87RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F7R87RCSL Details Description
Related parts for RER60F7R87RCSL
IC MUX TRIPLE 2CHAN 16-MINIQFN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 14 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED OSLON COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 7700PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.02M OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 3.3VOUT 33W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 330 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf