TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E21-16JB
DJT14E21-16JB picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E21-16JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DJT14E21-16JB.pdf
Availability of DJT14E21-16JB
QUANTITY
DJT14E21-16JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E21-16JB
Internal Part NumberEIS-DJT14E21-16JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E21-16JB
Related LinksDJT14E, DJT14E21-16JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E21-16JB Details Description
Related parts for DJT14E21-16JB
BATTERY PACK NICAD 9.6V 600MAH datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V TO-220FP datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND MULTI 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CLK MULT SPRD SPECTRUM 20QSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 40POS datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 220 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf