TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E21-16PA
DJT14E21-16PA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E21-16PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14E21-16PA.pdf
Availability of DJT14E21-16PA
QUANTITY
DJT14E21-16PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E21-16PA
Internal Part NumberEIS-DJT14E21-16PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E21-16PA
Related LinksDJT14E, DJT14E21-16PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E21-16PA Details Description
Related parts for DJT14E21-16PA
LAMP CCFL 1715V 2.6MM X 349MM datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI 3SIP datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 836MHZ 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 29.1VWM 52VC 1.5KA datasheet.pdf
HEX DRIVE CBL ASSY NUT FOR M8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
FUSE HOLDER 58V 60A IN LINE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 160A D2PAK datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 12NS 144TQFP datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER DIP40 TO QFN64 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf