TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E21-16SB-LC
DJT14E21-16SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E21-16SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT
Datasheet Download
DJT14E21-16SB-LC.pdf
Availability of DJT14E21-16SB-LC
QUANTITY
DJT14E21-16SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E21-16SB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E21-16SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E21-16SB-LC
Related LinksDJT14E21, DJT14E21-16SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E21-16SB-LC Details Description
Related parts for DJT14E21-16SB-LC
SIDACTOR SYM 4CHP 65V 500A MS013 datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 24V 1.5A datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 20 POS datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/2W 1010 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf