TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E21-41AA
DJT14E21-41AA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E21-41AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN
Datasheet Download
DJT14E21-41AA.pdf
Availability of DJT14E21-41AA
QUANTITY
DJT14E21-41AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E21-41AA
Internal Part NumberEIS-DJT14E21-41AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E21-41AA
Related LinksDJT14E, DJT14E21-41AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E21-41AA Details Description
Related parts for DJT14E21-41AA
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 256X18 10NS 128QFP datasheet.pdf
IC DSP CAR RADIO 80QFP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 37MM datasheet.pdf
CONN PC PIN TIN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 16MSOP datasheet.pdf
HYBRID COUPLER 3DB 90DEG datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X5R 1210 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf