TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E21-41SB-LC
DJT14E21-41SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E21-41SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT
Datasheet Download
DJT14E21-41SB-LC.pdf
Availability of DJT14E21-41SB-LC
QUANTITY
DJT14E21-41SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E21-41SB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E21-41SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E21-41SB-LC
Related LinksDJT14E21, DJT14E21-41SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E21-41SB-LC Details Description
Related parts for DJT14E21-41SB-LC
IC POWER AMP 20W 28V TO-272-16 datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL 10-QFN datasheet.pdf
LED THROUGH HOLE datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 18POS TIN datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .076M 39POS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 28AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PT 2 5/ 2-5 0-H BK datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf