TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E23-21AA
DJT14E23-21AA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E23-21AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN
Datasheet Download
DJT14E23-21AA.pdf
Availability of DJT14E23-21AA
QUANTITY
DJT14E23-21AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E23-21AA
Internal Part NumberEIS-DJT14E23-21AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E23-21AA
Related LinksDJT14E, DJT14E23-21AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E23-21AA Details Description
Related parts for DJT14E23-21AA
CONN STRAIN RELIEF COVER 14POS datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 2AWG #10MM datasheet.pdf
CBL 8POS 0.5MM JMPR TYPE D 5" datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 50V 0.8A MBS datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 8XSON datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC DDR 512M 200MHZ 66TSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf