TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E23-53AA
DJT14E23-53AA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E23-53AA
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN
Datasheet Download
DJT14E23-53AA.pdf
Availability of DJT14E23-53AA
QUANTITY
DJT14E23-53AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E23-53AA
Internal Part NumberEIS-DJT14E23-53AA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E23-53AA
Related LinksDJT14E, DJT14E23-53AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E23-53AA Details Description
Related parts for DJT14E23-53AA
IC OFFLINE SWIT HV 8DIP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SC75 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC SLIC/CODEC PROG QUAD 100TQFP datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC CAPSENCE 32K FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf