TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E25-24AA
DJT14E25-24AA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E25-24AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN
Datasheet Download
DJT14E25-24AA.pdf
Availability of DJT14E25-24AA
QUANTITY
DJT14E25-24AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E25-24AA
Internal Part NumberEIS-DJT14E25-24AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E25-24AA
Related LinksDJT14E, DJT14E25-24AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E25-24AA Details Description
Related parts for DJT14E25-24AA
RES 470 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 67.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TV 6C 6#22D PIN PLUG datasheet.pdf
TV 11C 11#12 PIN PLUG datasheet.pdf
93000UF 40V 64X143 85C ST datasheet.pdf