TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E25-24PA
DJT14E25-24PA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E25-24PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14E25-24PA.pdf
Availability of DJT14E25-24PA
QUANTITY
DJT14E25-24PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E25-24PA
Internal Part NumberEIS-DJT14E25-24PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E25-24PA
Related LinksDJT14E, DJT14E25-24PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E25-24PA Details Description
Related parts for DJT14E25-24PA
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 9POS 2.54MM datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 70NS 52PLCC datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP FOR .156" TERM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 9VIN 12VOUT 1W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf