TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E25-24SN
DJT14E25-24SN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E25-24SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DJT14E25-24SN.pdf
Availability of DJT14E25-24SN
QUANTITY
DJT14E25-24SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E25-24SN
Internal Part NumberEIS-DJT14E25-24SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E25-24SN
Related LinksDJT14E, DJT14E25-24SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E25-24SN Details Description
Related parts for DJT14E25-24SN
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC USB POWER SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 30POS datasheet.pdf
CONN SOCKET MINIDIMM 22.5DEG SMD datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR20B/AE20M/X datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf