Murata Electronics North America GRM1555C1E6R3CZ01D
GRM1555C1E6R3CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E6R3CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.3PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E6R3CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E6R3CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1E6R3CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E6R3CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E6R3CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E6R3CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E6R3CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E6R3CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E6R3CZ01D
IDC CABLE - MSR34A/MC34G/MSR34A datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CABLE 25COND 14AWG SLATE 500' datasheet.pdf
BARBED FASTENR 0.768 2PC SET BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
220UF 20V 10X13 105C RAD datasheet.pdf
18000UF 40V 35X50MM 105C 5000H datasheet.pdf