TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E25-29AN
DJT14E25-29AN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E25-29AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN
Datasheet Download
DJT14E25-29AN.pdf
Availability of DJT14E25-29AN
QUANTITY
DJT14E25-29AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E25-29AN
Internal Part NumberEIS-DJT14E25-29AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E25-29AN
Related LinksDJT14E, DJT14E25-29AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E25-29AN Details Description
Related parts for DJT14E25-29AN
ADAPTER PROGRAMMER 100-PQFP datasheet.pdf
RELAY SSR 125A 660VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
CABL SATA SIGNL 7POS STR-STR .5M datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 300KSPS 20-QSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 3.0, Super Speed 9 Position Panel Mount, Bulkhead datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF 2.5% 100VDC datasheet.pdf