Rohm Semiconductor MCR25JZHF8251
MCR25JZHF8251 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF8251
Brief Description
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF8251.pdf
Availability of MCR25JZHF8251
QUANTITY
MCR25JZHF8251 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF8251
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF8251
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF8251
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF8251 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF8251 Details Description
Related parts for MCR25JZHF8251
RES ARRAY 5 RES 330 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 15A 125V datasheet.pdf
KIT CONN MICROBLADE datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FLANGED WATERTIGHT END PANELS datasheet.pdf
RES SMD 250OHM 0.02% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
SR BTS CB FT BRS 8 ASY datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf