TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E25-29JA
DJT14E25-29JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E25-29JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DJT14E25-29JA.pdf
Availability of DJT14E25-29JA
QUANTITY
DJT14E25-29JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E25-29JA
Internal Part NumberEIS-DJT14E25-29JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E25-29JA
Related LinksDJT14E, DJT14E25-29JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E25-29JA Details Description
Related parts for DJT14E25-29JA
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
THERMOSTAT CTRL 15 DEG C NC 2A datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
OSC TCXO 66.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector HDMI 19 Position datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1.3W DO41 datasheet.pdf