Vishay/BCcomponents MCA12060D1502BP500
MCA12060D1502BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1502BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1502BP500.pdf
Availability of MCA12060D1502BP500
QUANTITY
MCA12060D1502BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1502BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1502BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1502BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1502BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1502BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D1502BP500
OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-DIP datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 7' PUR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.6GHZ SMD WIMAX datasheet.pdf
ADAPTER 416-BGA TO PGA datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 32POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V 20% X5R 0805 datasheet.pdf