TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E25-61PA
DJT14E25-61PA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E25-61PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14E25-61PA.pdf
Availability of DJT14E25-61PA
QUANTITY
DJT14E25-61PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E25-61PA
Internal Part NumberEIS-DJT14E25-61PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E25-61PA
Related LinksDJT14E, DJT14E25-61PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E25-61PA Details Description
Related parts for DJT14E25-61PA
CARD RACK KIT EIA 3UX19X9 SNAPIN datasheet.pdf
IC Z8 ENCORE MCU FLASH 8K 20SSOP datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 4.8"L X 3.2"W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
LED BEACON, CLEAR, 24VDC, M22 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT datasheet.pdf
POWER SUPPLY 12V datasheet.pdf