FFF SIP1X15-014BLF
SIP1X15-014BLF picture photo
Mfg. Part Number
SIP1X15-014BLF
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 15POS TIN
Datasheet Download
SIP1X15-014BLF.pdf
Availability of SIP1X15-014BLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SIP1X15-014BLF Order Process
Ship out your order
Specifications of SIP1X15-014BLF
Internal Part NumberEIS-SIP1X15-014BLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices/Sockets 04/Dec/2008
Standard Package650
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesSIP1x
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)15 (1 x 15)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating150µin (3.81µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIP1X15-014BLF
Related LinksSIP1X15, SIP1X15-014BLF Datasheet, FFF Distributor
SIP1X15-014BLF Details Description
Related parts for SIP1X15-014BLF
CONN FFC BOTTOM 19POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 9V datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 165W TO220 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG WHT SHLD 500' datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V JB 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DISPOSABLE COVERALL 1=20 datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf