TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E25-61PN
DJT14E25-61PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E25-61PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14E25-61PN.pdf
Availability of DJT14E25-61PN
QUANTITY
DJT14E25-61PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E25-61PN
Internal Part NumberEIS-DJT14E25-61PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E25-61PN
Related LinksDJT14E, DJT14E25-61PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E25-61PN Details Description
Related parts for DJT14E25-61PN
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 0804 datasheet.pdf
IC CONV A/D 16BIT 250KSPS 36SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RF AMP HBT 6GHZ SOT-363 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf