TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E25-61SA-LC
DJT14E25-61SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E25-61SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT
Datasheet Download
DJT14E25-61SA-LC.pdf
Availability of DJT14E25-61SA-LC
QUANTITY
DJT14E25-61SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E25-61SA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E25-61SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E25-61SA-LC
Related LinksDJT14E25, DJT14E25-61SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E25-61SA-LC Details Description
Related parts for DJT14E25-61SA-LC
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 180PO datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
381 TB SPR CLA W/LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 750MA 350 MOHM datasheet.pdf
26500 30C 30#16 P TH RECP LC datasheet.pdf
IC FPGA 260 I/O 352MBGA datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.022UF 25V Y5V 0402 datasheet.pdf