TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F15-18HB-LC
DJT14F15-18HB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F15-18HB-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN
Datasheet Download
DJT14F15-18HB-LC.pdf
Availability of DJT14F15-18HB-LC
QUANTITY
DJT14F15-18HB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F15-18HB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14F15-18HB-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F15-18HB-LC
Related LinksDJT14F15, DJT14F15-18HB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F15-18HB-LC Details Description
Related parts for DJT14F15-18HB-LC
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 14-TSSOP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 12POS datasheet.pdf
MF+ HCS VERT HDR DR 8CKT V-0 TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 13 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100 L.585 datasheet.pdf
Connector Header 19 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf