TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F17-6PN-LC
DJT14F17-6PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F17-6PN-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN
Datasheet Download
DJT14F17-6PN-LC.pdf
Availability of DJT14F17-6PN-LC
QUANTITY
DJT14F17-6PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F17-6PN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14F17-6PN-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F17-6PN-LC
Related LinksDJT14F1, DJT14F17-6PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F17-6PN-LC Details Description
Related parts for DJT14F17-6PN-LC
CONN HEADER LOPRO STR 50POS 30AU datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SMT3 datasheet.pdf
CONN HEADER 26PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 750MA 100 MOHM datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE FIB OPT W/CONNECTORS 2M datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.4A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 12POS PIN datasheet.pdf