TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F19-32JA
DJT14F19-32JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F19-32JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DJT14F19-32JA.pdf
Availability of DJT14F19-32JA
QUANTITY
DJT14F19-32JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F19-32JA
Internal Part NumberEIS-DJT14F19-32JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F19-32JA
Related LinksDJT14F, DJT14F19-32JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F19-32JA Details Description
Related parts for DJT14F19-32JA
IC RTC CLK/CALENDAR SER 8-SOIC datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 3V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.81MM datasheet.pdf