TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F21-11PN
DJT14F21-11PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F21-11PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14F21-11PN.pdf
Availability of DJT14F21-11PN
QUANTITY
DJT14F21-11PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F21-11PN
Internal Part NumberEIS-DJT14F21-11PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F21-11PN
Related LinksDJT14F, DJT14F21-11PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F21-11PN Details Description
Related parts for DJT14F21-11PN
REG SW 2.5/1.8V 10.5A DUAL SMD datasheet.pdf
REG 1.0V 20A 3.3VIN VERT datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
IPD M8 SHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
CIR BRKR ROCKER datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf