TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F21-11SB-LC
DJT14F21-11SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F21-11SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT
Datasheet Download
DJT14F21-11SB-LC.pdf
Availability of DJT14F21-11SB-LC
QUANTITY
DJT14F21-11SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F21-11SB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14F21-11SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F21-11SB-LC
Related LinksDJT14F21, DJT14F21-11SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F21-11SB-LC Details Description
Related parts for DJT14F21-11SB-LC
TERMINAL LOCKWASHER LUG #4 ANGLE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 3W datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 5POS SOLDER STR datasheet.pdf
CABLE/ASSY AMPTRAC SHLD CAT6 14' datasheet.pdf
04/07 HYBRID PLUG HSG 26P ORAN datasheet.pdf
XS TRACKBLL KEYBRD BLK USB 88KEY datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 397 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf