TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F21-11SN-LC
DJT14F21-11SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F21-11SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT
Datasheet Download
DJT14F21-11SN-LC.pdf
Availability of DJT14F21-11SN-LC
QUANTITY
DJT14F21-11SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F21-11SN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14F21-11SN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F21-11SN-LC
Related LinksDJT14F21, DJT14F21-11SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F21-11SN-LC Details Description
Related parts for DJT14F21-11SN-LC
TERM RING EXP VYL 2AWG 3/8 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SMD datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST MINI JST XHP datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24VDC 8A datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
CMOS 3 V/5 V, Wide Bandwidth Quad 2:1 Mux in Chip Scale Package IC datasheet.pdf