TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F21-41HB-LC
DJT14F21-41HB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F21-41HB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN
Datasheet Download
DJT14F21-41HB-LC.pdf
Availability of DJT14F21-41HB-LC
QUANTITY
DJT14F21-41HB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F21-41HB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14F21-41HB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F21-41HB-LC
Related LinksDJT14F21, DJT14F21-41HB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F21-41HB-LC Details Description
Related parts for DJT14F21-41HB-LC
FIXED IND 100UH 495MA 1.06 OHM datasheet.pdf
IC HDMI SWITCH DDC/CEC 56-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 42.74VC AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 20V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 2R 5.5KV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
VERT CARD CONN SNGL 0.100" datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf