TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F23-21JA-LC
DJT14F23-21JA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F23-21JA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT
Datasheet Download
DJT14F23-21JA-LC.pdf
Availability of DJT14F23-21JA-LC
QUANTITY
DJT14F23-21JA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F23-21JA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14F23-21JA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F23-21JA-LC
Related LinksDJT14F23, DJT14F23-21JA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F23-21JA-LC Details Description
Related parts for DJT14F23-21JA-LC
GDT 90V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX HS 3-8 16SOIC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-MSOP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ16B datasheet.pdf
RES 150 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf