TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F23-55JN
DJT14F23-55JN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F23-55JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DJT14F23-55JN.pdf
Availability of DJT14F23-55JN
QUANTITY
DJT14F23-55JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F23-55JN
Internal Part NumberEIS-DJT14F23-55JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F23-55JN
Related LinksDJT14F, DJT14F23-55JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F23-55JN Details Description
Related parts for DJT14F23-55JN
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 3M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 18COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4POS SLD CUP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf