TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F25-24SA-LC
DJT14F25-24SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F25-24SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT
Datasheet Download
DJT14F25-24SA-LC.pdf
Availability of DJT14F25-24SA-LC
QUANTITY
DJT14F25-24SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F25-24SA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14F25-24SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F25-24SA-LC
Related LinksDJT14F25, DJT14F25-24SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F25-24SA-LC Details Description
Related parts for DJT14F25-24SA-LC
CONN FFC HEADER 4POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 16PS DL SMD AU datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 9SIP datasheet.pdf
CONN EDGE .100 24POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 20PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf