TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F25-61HN
DJT14F25-61HN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F25-61HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14F25-61HN.pdf
Availability of DJT14F25-61HN
QUANTITY
DJT14F25-61HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F25-61HN
Internal Part NumberEIS-DJT14F25-61HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F25-61HN
Related LinksDJT14F, DJT14F25-61HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F25-61HN Details Description
Related parts for DJT14F25-61HN
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CABLE STOP PLATE datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 32V IN LINE datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 130MA 9.74 OHM datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 3.84A 24 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LT6402-20 datasheet.pdf
1500UF 250V 40X100MM 105C 5000H datasheet.pdf