TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E11-35HA
DJT16E11-35HA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E11-35HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E11-35HA.pdf
Availability of DJT16E11-35HA
QUANTITY
DJT16E11-35HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E11-35HA
Internal Part NumberEIS-DJT16E11-35HA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E11-35HA
Related LinksDJT16E, DJT16E11-35HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E11-35HA Details Description
Related parts for DJT16E11-35HA
IC DSC 16BIT 144KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO263AB datasheet.pdf
IC HIGH GAIN DRVR 0.1W AMP SO89 datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 213 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33K OHM 9SRT datasheet.pdf