Amphenol Commercial Products L717HDC62POL2
L717HDC62POL2 picture photo
Mfg. Part Number
L717HDC62POL2
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717HDC62POL2.pdf
Availability of L717HDC62POL2
QUANTITY
L717HDC62POL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717HDC62POL2
Internal Part NumberEIS-L717HDC62POL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesHD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717HDC62POL2
Related LinksL717HD, L717HDC62POL2 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717HDC62POL2 Details Description
Related parts for L717HDC62POL2
JUMPER-H2728TR/C2064G/H2728TR 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
TXRX OPT SFP 2 GB/S 1310NM datasheet.pdf
CONN SEC II 25 POS 100 C/L RA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.5UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
QTV12(A)B datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf