TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E13-4HA-LC
DJT16E13-4HA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E13-4HA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN
Datasheet Download
DJT16E13-4HA-LC.pdf
Availability of DJT16E13-4HA-LC
QUANTITY
DJT16E13-4HA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E13-4HA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E13-4HA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert13-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E13-4HA-LC
Related LinksDJT16E1, DJT16E13-4HA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E13-4HA-LC Details Description
Related parts for DJT16E13-4HA-LC
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44VQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 1W 0.13 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC SO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SCREW, THREAD ROLLING, PAN HD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ SIDE VW F FILT datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CCD CAMERA VCSP datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf